Előkészület új állomány fogadására: Naposcsibét csak gondosan előkészített férőhelyre ajánlatos telepíteni. A helyiség legyen mentes kórokozóktól (baktériumok, penészgombák), mivel a fertőzöttség megnöveli a naposkori elhullást.
Telepítési sűrűség: A megfelelő tömeggyarapodás, illetőleg a későbbi tojástermelés érdekében, ha zárt vagy félig zárt a tartás, az alábbi telepítési sűrűség a javasolt:
- 1-10 élethét: 1 m2 nevelési felületre 16-18 csibét telepíthetünk.
- 10 élethetes kortól a kakasok kivágása esetén a megmaradó jércék részére nagyobb terület áll rendelkezésre és így megvalósul ugyanazon férőhelyen 1 m2 -re a ~ 8-9 db-os sűrűség.
- Tojóidőszakban 1 m2 -en legfeljebb 7 tyúk tartása ajánlott trágyaaknás istállóban – míg mélyalmos istálló esetében 6 tyúk/m2 .
Hőmérséklet, istállóklíma: Napos korban a csibék hőmérsékleti igénye magas. A problémamentes fejlődéshez feltétlenül +30 °C fölötti hőmérséklet szükséges az első napokban. A 4-5. élethéttől kezdődően a hőmérsékleti igény csökken. Zárt tartás esetében az ammónia képződését szellőztetéssel kell megszüntetni. Az ammónia megkötésére alkalmas eljárás az, ha a trágyaaknába időnként kevés szuperfoszfát műtrágyát szórunk.
Takarmányozás: A háztáji baromfitartásban takarmányozás vonatkozásában számos változat lehetséges. Amennyiben teljes értékű keveréktakarmány etetését végezzük, a következő módszer ajánlott.
- 1-4. élethét csibetáp
- 5-20. élethét jércetáp
- 21. élethéttől tojótáp
A háztáji baromfitartásban gyakorlat, hogy fele arányban tápot – fele arányban pedig gabonadarát vagy melléktermékeket etetnek. Az ilyen jellegű takarékos takarmányozás a háztáji hibrid esetében megvalósítható, de az alábbiakra ügyelni kell:
- az első 3-4 élethét során a lehetőség szerint csak a tápot etessünk, és fokozatosan álljunk rá a gyengébb keverékre.
- tojóidőszakban az ásványi anyagok, elsősorban a mész pótlásáról kell gondoskodni, részben szemcsézett mészkővel, részben a kereskedelemben kapható ásványi kiegészítőkkel.
Tápanyagigény: Háztáji hibrid tápanyagigényére az alábbi számok irányadók.
Takarmányozás gyakorlata: Háztáji hibrid esetében, a kettős hasznosításnak megfelelően, egymástól eltérő időszakokat különböztetünk meg. A nevelés első időszakában mindenképpen a csibék megerősödése a fő célkitűzés. Az immun- és emésztőrendszer kifejlődése történik ebben a szakaszban. Feltétlenül szükséges ehhez a jó minőségű csibetáp, illetőleg annak korlátozás nélküli etetése.
A 4-5. élethéttől történhet fokozatosan az átállás jércetápra vagy gyengébb minőségű házi keverékre, amennyiben a súlyfejlődés korábban megfelelő volt. Nevelési időszak második periódusában a csontozat, izomzat valamint a tollazat kifejlődése történik. A kakasok tartásánál, ha a jobb testtömeg gyarapodás a cél, akkor ott étvágy szerinti etetés történik jobb minőségű takarmánnyal. Amennyiben a jércék külön vannak tartva, a kakasok kivágása utáni időszakban mindenképpen takarékosan, adagolt etetést alkalmazzunk. A túlzott takarmányfelvétel ugyanis kedvezőtlen hatású a tojástermelésre. Különösen fontos ezért, hogy a 13-14 élethét utáni időszakban ne képződjön felesleges zsírtömeg a jércéken, amely kedvezőtlenül hat az ivarszervek kifejlődésére, ezáltal a későbbi tojástermelésre.